In my efforts to give you the most complete price matching possible, I have taken the Giant Eagle grocery list from MyLitter (my wife). I didn’t completely get thru the list to see if you could price match everything. If you look at my wife’s post, there are some things that are based on catalinas and fuel rewards that are obviously not offered at Walmart. So, look thru what I have for you and see what you can possibly price match.
Purina ONE Dry Cat Food, ONE Dry Dog Food, or ONE Beyond – $5.00
$1/1 Purina ONE Dry Cat Food, exp. 8/3/12 (Product Insert)
Always or Tampax Item – $2.67
$1/2 Always or Tampax Item, exp. 8/31/11 (RP 06/05/11 R)
$2/1 Always Pads, exp. 9/30/11 (P&G Sampler)
Tampax Pearl or Always Infinity – $3.99
$1/1 Tampax Pearl, exp. 9/30/11 (P&G Sampler)
$1/1 Always Infinity, exp. 8/31/11 (P&G 07/31/11)
Gatorade – $0.91
Gatorade 32 oz.at 10/$10
Vitaminwater – $0.71
Pillsbury Toaster Strudel – $2.00
$0.50/2 Pillsbury Toaster Strudel or Toaster Scrambles Pastries or Pancakes, exp. 10/29/11 (GM 08/07/11)
Enfamil Tubs – $19.99
Enfamil Premium, Gentlease or Prosobee Powder Tubs
Enfamil Refill Box – $27.99
Enfamil Premium or Gentlease Lipil Powder Refill Box
Nature Valley Granola Bars or Fiber One Bars – $3.00
Fiber One Bars or Nature Valley Granola Bars @ 4/$12
$0.75/2 Nature Valley Granola Bars (Giant Eagle) (E offer)
$0.75/2 Nature Valley Granola Bars, exp. 9/10/11 (SS 07/17/11)
$0.40/1 Fiber One Chewy Bars, 90 Calorie Chewy Bars, or 90 Calorie Brownies, exp. 9/10/11 (SS 07/17/11)
$0.40/1 Fiber One Chewy Bars, 90 Calorie Chewy Bars or 90 Calorie Brownies, exp. 10/1/11 (GM 08/07/11)
–Produce–
Canteloupe – $1.50
Seedless Watermelon – $3.99
–Dairy–
Yoplait Greek Yogurt 6 oz. – $1.00
$0.50/2 Yoplait Greek Yogurt, exp. 9/24/11 (SS 07/31/11)
Gold Peak Tea – $2.00
B4G1 Gold Peak Tea wyb Gold Peak Tea, Fuze or Dasani, exp. 11/30/11 (Tearpad)
Frigo Cheese Heads String Cheese – $3.33
$0.55/1 Frigo Cheese Heads String Cheese, exp. 11/30/11 (SS 08/21/11)
–Meat–
Boneless Chicken Breasts – $1.99
–Frozen–
Totino’s Rolls or Pizza Stuffers – $3.33
$0.35/1 Totino’s Rolls Snack, exp. 10/29/11 (GM 08/07/11)
Turkey Hill All Natural Ice Cream – $3.33
$1/1 Turkey Hill All Natural Ice Cream, exp. 9/1 (Cooking Light, Jun)
Weight Watchers Smart Ones – $2.50
$1/10 Weight Watchers Smart Ones, exp. 4/30/12 (SS 08/07/11)
–Non-Perishables–
Cheerios Honey Nut Cereal or Reese’s Puffs – $2.50
$0.50/1 Cheerios Honey Nut Cereal (Giant Eagle)
$1/3 Select General Mills Cereals, exp. 9/17/11 (GM 08/07/11)
$1/2 General Mills Cereals, exp. 8/20/11 (SS 07/10/11)
Cinnamon Toast Crunch, Fiber One, or Honey Clusters Cereal – $3.00
$1/3 Basic 4, Cheerios, Chex, or Cinnamon Toast Crunch Cereal printable
$1/2 General Mills Cereals, exp. 8/20/11 (SS 07/10/11)
–Household–
Arm and Hammer Laundry Detergent or Fabric Softener Sheets – $2.50
$1/3 Arm & Hammer Laundry Detergent or Fabric Softener Sheets printable
$1/2 Arm & Hammer Laundry Product, exp. 9/15/11 (SS 07/24/11 R)
Wisk Laundry Detergent or All Small and Mighty – $4.99
$2/1 Wisk Laundry Detergent, exp. 9/11/11 (RP 07/31/11 R)
$1/1 Wisk Laundry Detergent printable
–Health and Beauty–
Dial Bar or Liquid Hand Soap – $1.67
$0.35/1 Dial Bar or Liquid Hand Soap, exp. 8/30/11 (RP 08/07/11)
Thanks MyLitter!
Recent Comments